Kuchyňské náčiní a krájecí prkénka ze dřeva

Kuchyňské náčiní a krájecí prkénka ze dřeva patří mezi léty ověřené pomocníky domácích i profesionálních kuchyní. Dřevo, jakožto tradiční přírodní materiál, je stále velmi oblíbené a hojně využívané k výrobě kuchyňského náčiní a pomocníků na přípravu surovin, zejména pak krájecí prkénka, vály na těsto, válečky, podložky, paličky na maso, vařečky, obracečky, bloky na nože a mnohé další.



                                      

K výrobě je nejčastěji používáno tvrdé dřevo, které zajišťuje delší životnost. Z evropských dřevin je to zejména buk, dub, bříza, z exotických pak velmi oblíbený bambus, gumovník, teak, acacie…

Dřevo, pro zachování dlouhé životnosti, je nutné udržovat dle návodu výrobce. Dřevěné náčiní není vhodné pro dlouhodobý přímý styk s vodou, údržba je doporučena ručním mytím (nikoliv vkládáním do myčky na nádobí !).










U dřevěných prkének výrobce doporučuje před prvním použitím potřít povrch rostlinným olejem a nechat vsáknout, tím povrch nejlépe ochráníte. Tento postup je vhodné pravidelně opakovat dle frekvence používání.
Dřevo je přírodní materiál a reaguje na vlivy prostředí, proto je vhodné vše skladovat v suchém prostředí bez přímého slunečního záření a mimo horká místa.


A jak je to s hygienou u kuchyňských prkének a náčiní ?

 

Jak již bylo zmíněno, při údržbě je vhodné ruční mytí teplou vodou s čistícím prostředkem, následně rychlé vysušení. Nenechávejte výrobky ležet dlouho ve vodě a nepoužívejte drátěnky ani jiné předměty, které narušují povrch dřeva.

Mnozí z nás jsou přesvědčeni o tom, že kuchyňské náčiní a prkénka jsou méně hygienické než plastové. Představa o tom, že bakterie přežívají s větší pravděpodobností na dřevě než na plastu, byla vyvrácena testy na Wisconsinské univerzitě v Madisonu, kde se testovalo několik typů dřevěných i plastových prkének. Kontaminace proběhla třemi typy bakterií, o nichž je známo, že způsobují otravy jídla a výsledky byly překvapující. Hygienická situace byla průkazně lepší u prkének dřevěných, což poukazuje na inhibiční (baktericidní) látky ve dřevě, které působí na bakterie.













Závěrem lze doporučit při používání dřevěného náčiní důslednou hygienu (jako u plastových výrobků - zejména pak v případě, že jsou výrobky používány ve styku a k porcování rizikových, tepelně neopracovaných potravin, které mohou být zdrojem kontaminace).

 Jestliže rádi používáte dřevěné náčiní, které je vhodné na nepřilnavé povrchy pánví, hrnců  a pekáčů, pak není důvod k obavám a náhradě za výrobky z plastu.